Przy Kawie... Porozmawiajmy przy kawie o kawie...
    Worek Kawy Ziarnka Kawy Kawa z czekoladą

    Gatunki Kawy Cz. II

                Wszystko co zostało napisane w poprzedniej części wskazywałoby więc, iż napis o stuprocentowej zwartości arabici w paczce kawy powinien nas skłaniać do jej zakupu. Jednak nie jest to wcale takie oczywiste. Często trafia się arabica z gorszych upraw i to zwykle ona znajduje się w kawach z dolnej półki cenowej. Wprawdzie i to nie jest regułą, bo czasem nawet pośród takich kawa można znaleźć całkiem niezłe, jednak zdarza się to niezwykle rzadko.

                Znawcy kawy wiedzą, iż te droższe i najdroższe są zwykle mieszankami różnych gatunków. Często w ich skład wchodzą tak arabici z kilku odmiennych upraw, jak i inne gatunki. Przy czym proporcje są bardzo różnie dobierane. Co zatem dodaje się do arabici? By odpowiedzieć na to pytanie musimy przyjrzeć się pozostałym gatunkom.

    Jeśli chodzi o caffe camephora to najczęściej wykorzystywana w mieszankach jest robusta. Tak ona, jak i pokrewna jej kouillu, charakteryzują się mniejszymi ziarnami niż kawowce arabici. Tak przynajmniej podaje większość opracowań. W praktyce nie zawsze tak jest, gdyż sam miałem okazję podziwiać, a potem pić robustę o bardzo dużych ziarnach. Camephora jest też mniej chętnie uprawiana z powodu mniejszej wydajności, choć często ten problem obchodzi się poprzez właściwe nakierowanie uprawy.

                Teoretycznie kawy z tego gatunku uważa się za mniej wartościowe i gorsze w smaku. Jednak np. dobra robusta często może smakować lepiej niż zła arabica. Camephora zawiera znacznie więcej kwasu chlorogenowego i kofeiny. Jest uprawiana w Azji i w Afryce. Choć wydaje się bardziej odporna na warunku klimatycznie, źle znosi zimno Uważa się, że optymalna wysokość dla jej uprawiania mieści się pomiędzy 200 a 300 m.n.p.m. We wspomnianych już mieszankach najczęściej wykorzystuje się robustę jako dodatek do arabici. O wiele rzadziej spotkać można kouillu.

                Najbardziej wytrzymała na warunki klimatyczne jest liberica. Można ją uprawiać nawet na poziomie morza. Jest to też kawa o największych ziarnach. Jednak z powodu jej niskich wartości smakowych rzadko jest wykorzystywana i stanowi nikły procent światowego handlu kawą. Swoją nazwę przyjęła od kraju, który jest jej ojczyzną. Obecnie spotkać ją można w całej Afryce Zachodniej.

                W dobrej jakości mieszankach spotykają się ze sobą nie tylko odmienne gatunki kawy, ale również ziarna z różnych krajów, które z racji innych klimatów, warunków glebowych oraz sposobów uprawiania, różnią się od siebie smakiem. Razem mogą tworzyć bardzo ciekawe bukiety smakowe.


    Zobacz również inne, podobne artykuły:
    Uprawa kawy cz. 2
                Owoce kawowca wcale nie rozwijają się szybko. Potrzebują aż ok. 9 miesięcy, by osiągnąć pełną dojrzałość. Gdy już gotowe są do zbiorów zarówno swoim kształtem, jak i kolorem przypominają trochę wiśnie. W ich środku znajdują się dwa przylegające do siebie ziarenka. N...

    Cold Brew
    Cold Brew czyli kawa parzona na zimno Znudziła ci się rozpuszczalna kawa? Może przestała ci smakować ta sypana, która pijasz zazwyczaj? Chcesz zaimponować znajomym, nowym niepowtarzalnym smakiem, który osiągniesz bez drogiego ekspresu, zajmującego pół kuchennego blatu? Spróbuj kawy parzonej na zimno - cold brew. ...

    Historia kawy cz. 1
                Osoby lubiące pić kawę często także interesują się wszystkim co z nią związane. Dlatego w niektórych kawiarniach można znaleźć prospekty czy też plakaty z ciekawostkami na temat kawy. Opisuje się nich również jej historię. Tak naprawdę jest to jednak nie tyle histor...


    Komentarze:
    Dodaj komentarz

    *imię: (do 30 znaków)

    strona: (do 45 znaków)

    *treść: (do 250 znaków)

    *Wpisz słowami wynik działania 4-ry plus O-siem



    * - wymagane