Wszystko co zostało napisane w poprzedniej części wskazywałoby więc, iż napis o stuprocentowej zwartości arabici w paczce kawy powinien nas skłaniać do jej zakupu. Jednak nie jest to wcale takie oczywiste. Często trafia się arabica z gorszych upraw i to zwykle ona znajduje się w kawach z dolnej półki cenowej. Wprawdzie i to nie jest regułą, bo czasem nawet pośród takich kawa można znaleźć całkiem niezłe, jednak zdarza się to niezwykle rzadko.
Znawcy kawy wiedzą, iż te droższe i najdroższe są zwykle mieszankami różnych gatunków. Często w ich skład wchodzą tak arabici z kilku odmiennych upraw, jak i inne gatunki. Przy czym proporcje są bardzo różnie dobierane. Co zatem dodaje się do arabici? By odpowiedzieć na to pytanie musimy przyjrzeć się pozostałym gatunkom.
Jeśli chodzi o caffe camephora to najczęściej wykorzystywana w mieszankach jest robusta. Tak ona, jak i pokrewna jej kouillu, charakteryzują się mniejszymi ziarnami niż kawowce arabici. Tak przynajmniej podaje większość opracowań. W praktyce nie zawsze tak jest, gdyż sam miałem okazję podziwiać, a potem pić robustę o bardzo dużych ziarnach. Camephora jest też mniej chętnie uprawiana z powodu mniejszej wydajności, choć często ten problem obchodzi się poprzez właściwe nakierowanie uprawy.
Teoretycznie kawy z tego gatunku uważa się za mniej wartościowe i gorsze w smaku. Jednak np. dobra robusta często może smakować lepiej niż zła arabica. Camephora zawiera znacznie więcej kwasu chlorogenowego i kofeiny. Jest uprawiana w Azji i w Afryce. Choć wydaje się bardziej odporna na warunku klimatycznie, źle znosi zimno Uważa się, że optymalna wysokość dla jej uprawiania mieści się pomiędzy 200 a 300 m.n.p.m. We wspomnianych już mieszankach najczęściej wykorzystuje się robustę jako dodatek do arabici. O wiele rzadziej spotkać można kouillu.
Najbardziej wytrzymała na warunki klimatyczne jest liberica. Można ją uprawiać nawet na poziomie morza. Jest to też kawa o największych ziarnach. Jednak z powodu jej niskich wartości smakowych rzadko jest wykorzystywana i stanowi nikły procent światowego handlu kawą. Swoją nazwę przyjęła od kraju, który jest jej ojczyzną. Obecnie spotkać ją można w całej Afryce Zachodniej.
W dobrej jakości mieszankach spotykają się ze sobą nie tylko odmienne gatunki kawy, ale również ziarna z różnych krajów, które z racji innych klimatów, warunków glebowych oraz sposobów uprawiania, różnią się od siebie smakiem. Razem mogą tworzyć bardzo ciekawe bukiety smakowe.