Przy Kawie... Porozmawiajmy przy kawie o kawie...
    Worek Kawy Ziarnka Kawy Kawa z czekoladą

    Historia kawy cz. 5

                W tym czasie nie próżnowali również Anglicy i Hiszpanie, którzy zaczęli wprowadzać uprawę kawy w swoich koloniach. To dzięki tym wydarzeniom mamy dziś do dyspozycji kawę z tak wielu regionów świata. Pod koniec siedemnastego wieku w Anglii działało już ok. 3000 kawiarni, a w roku 1670 została otwarta pierwsza kawiarnia w Bostonie.

                Pisząc o historii kawy nie można pominąć wiekopomnej daty 1683r. i zwycięskiej bitwy pod Wiedniem. Wówczas to uciekająca armia turecka zostawiła wielkie zapasy kawy, którymi zainteresował się niejaki Jerzy Franciszek Kulczycki. To jemu przez długi czas przypisywano założenie pierwszej kawiarni w Austrii oraz spopularyzowanie jej picia wraz z dodatkami cukru i śmietanki. Kulisy tej historii opisał Andrzej Stojowski w książce "W ręku Boga". Dzieło to stanowi kontynuację przygód bohaterów Sienkiewiczowskiej "Trylogii". Rzecz jasna przedstawione tam wydarzenia mają aż nazbyt daleko idące znamiona licentia poetica.

       Obecnie próbuje się obalić prymat naszego rodaka i pojawiają się głosy, iż tak naprawdę pierwszą wiedeńską kawiarnię założył Ormianin Johannes Diodato. Natomiast pierwszą sławną kawiarnię w Salzburgu - Cafe Tomaselli, powołał do życia Johan Fontaine w 1703r., a być może nawet kilka lat wcześniej.

                A jak było w Polce? Z racji nieustannych konfrontacji zbrojnych oraz kontaktów handlowych z Turkami, kawa dotarła do naszego kraju bardzo wcześnie, bo już w XVII w. i to nawet jeszcze przed odsieczą wiedeńską. Pijał ją z ukontentowaniem król Jan Sobieski, jak i wódz powstania kozackiego Bohdan Chmielnicki. Jednak dla większości ówczesnych kawa była czymś niesmacznych i niezdrowym, a wręcz godnym potępienia. Nie omieszkali przeciw niej występować tak znani autorzy jak Wacław Potocki czy też Andrzej Morsztyn.

                Pierwsi docenili ten napój gdańszczanie. To właśnie tu powstały pierwsze kawiarnie w Polsce, co można tłumaczyć międzynarodowym charakterem miasta, co zawsze łączy się z większą otwartością na wszelakie nowinki. Niebawem zmieniono zdanie na temat wpływu kawy na zdrowie i podobnie jak wcześniej w opracowaniach włoskich, także polskie podręczniki medyczne uważały ją za lekarstwo na problemy układu trawienia.


    Zobacz również inne, podobne artykuły:
    Gatunki Kawy Cz. I
                Często na opakowaniach kawy można przeczytać informacje w stylu "100% Arabica" lub podobną. W myśl marketingowych zasad ma to utwierdzić klienta w mniemaniu, że ma do czynienia z wyrobem o wysokiej jakości. Lata stosowania podobnych praktyk wytworzyły przekonanie, że wł...

    Parzenie kawy cz. 3
                Przejdźmy teraz do nieco podobnej, choć o wiele bardziej barbarzyńskiej metody. Jest to kawa po amerykańsku. Od razu dodam, iż piszę o niej jedynie ze względów poznawczych, lecz podobnie, jak ma się to z naszą polską kawą zalewaną w szklance, wcale jej nie polecam. Ma w za...

    Obróbka kawy
                Ważnym elementem w produkcji kawy jest jej obróbka. Tak jak od uprawy czy od palenia ziaren, tak również bardzo dużo zależy od etapu znajdującego się pomiędzy tymi dwoma czynnościami. Wyróżnia się dwa rodzaje obróbki. Na sucho i na mokro.  &nb...


    Komentarze:
    Dodaj komentarz

    *imię: (do 30 znaków)

    strona: (do 45 znaków)

    *treść: (do 250 znaków)

    *Stolica Dolnego Śląska, to?



    * - wymagane